GALERIE SVATOJÁNSKÁ VĚŽ FRÝDEK-MÍSTEK

Negarantovaná informace
Místo:Sdružení Filip Neri
Adresa:Sadová 611, 738 01 Frýdek-Místek
Mobil:+420 603 970 829
Email:skupina.hrozen@seznam.cz
WWW:http://www.skupinahrozen.cz
GPS:49°41'10,980"N, 18°20'55,330"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Fotografie (2)[Skrýt náhledy]
FARNÍ KOSTEL SV. JANA KŘTITELE VE FRÝDKU 
(klikni pro zvětšení)FARNÍ KOSTEL SV. JANA KŘTITELE VE FRÝDKU 
(klikni pro zvětšení)

V roce 2011 byla v horní části svatojánské věže zpřístupněná stálá expozice „Pohledy do dějin farnosti Frýdek“, která seznamuje návštěvníky prostřednictvím textového a obrazového materiálu se základní faktografií týkající se bohatých církevních dějin dříve samostatného města Frýdku a nejbližšího okolí. Informační panely jsou věnovány tematickým okruhům jako jsou církevní správa Slezska, dějiny farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku a jeho nepřehlédnutelné věže, poutní místa na území farnosti, které reprezentují frýdecká bazilika Navštívení Panny Marie a dřevěná kaple Povýšení sv. Kříže nad pramenem v Hájku, další kostely a sakrální objekty ve Frýdku, Lískovci, Starém Městě a Panských Nových Dvorech (textový a obrazový materiál v rozšířené podobě zájemci naleznou na webových stránkách svatojánské věže). Projekt Zpřístupnění svatojánské věže byl realizován díky podpoře Nadace OKD. Na provoz přispěli: Moravskoslezský kraj a Statutární město Frýdek-Místek. Provozuje sdružení Filip Neri.

Expozice
Stálá expozice „Pohledy do dějin farnosti Frýdek“ v horní části svatojánské věže seznamuje prostřednictvím textového a obrazového materiálu se základní faktografií týkající se bohatých církevních dějin dříve samostatného města Frýdku a nejbližšího okolí. Informační panely jsou věnovány tematickým okruhům jako jsou církevní správa Slezska, dějiny farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku a jeho nepřehlédnutelné věže, poutní místa na území farnosti, které reprezentují frýdecká bazilika Navštívení Panny Marie a dřevěná kaple Povýšení sv. Kříže nad pramenem v Hájku, další kostely a sakrální objekty ve Frýdku, Lískovci, Starém Městě a Panských Nových Dvorech (textový a obrazový materiál v rozšířené podobě zájemci naleznou na webových stránkách svatojánské věže).

Součástí expozice je několik trojrozměrných exponátů z depozitáře frýdecké farnosti. Většinou se jedná o unikátní, dosud nikdy nevystavené předměty, mezi nimiž si pozornost zaslouží např. fragment pozdně gotického kostelního portálu, barokní pískovcová plastika sv. Jana Nepomuckého či funkční zvon sv. Barbory z roku 1850.

Přístupnost

  • Věž je přístupná od května do konce září
  • pátek, sobota, neděle: 14 - 18 hod.

Ceník
vstupné dobrovolné

ZDROJ INFORMACÍ: http://skupinahrozen.cz/svatojanskavez/